Aktualności
Turnusy rehabilitacyjne
Tydzień Ekologii w Przedszkolu
W minionym tygodniu kwietniu nasze przedszkolaki przez cały tydzień aktywnie świętowały ekologię. Pracowaliśmy metodą STEAM, łącząc naukę, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę. Dzieci wykonywały ekologiczne prace plastyczne przedstawiające naszą planetę, kodowały roboty oraz konstruowały z klocków LEGO pojazdy elektryczne i wiatraki. W ramach działań ekologicznych przedszkolaki uczyły się zasad segregacji śmieci, stworzyły własne ekologiczne miasto, a także budowały z materiałów porecyklingowych – powstały m.in. garaż, pociąg oraz grządka. Odbyliśmy również spacer do lasu, podczas którego dzieci poznały zasady odpowiedniego zachowania się w środowisku przyrodniczym. To był tydzień pełen twórczej pracy, nauki i wzmacniania proekologicznych postaw!
red. mgr Natalia Sproch
42fot. mgr Katarzyna Cebulska, mgr Natalia Sproch, mgr Kinga Żur
Majowe Święta
W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są święta upamiętniające najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisane zostały w historii naszego państwa. 1 Maja – Święto Pracy 2 Maja – Święto Flagi 3 Maja – Święto Konstytucji 3 Maja W ostatnim tygodniu kwietnia uczniowie świetlicy szkolnej aktywnie uczestniczyli w zajęciach plastyczno-technicznych związanych ze świętami majowymi. Podczas tych zajęć przygotowali flagi Polski, godło oraz wykonali biało – czerwone kotyliony. Ponadto dzieci oglądały filmy edukacyjne, rozwiązywały krzyżówki, quizy i zagadki tematyczne dotyczące naszego kraju, a także wysłuchały szereg pieśni patriotycznych. Prace plastyczne naszych uczniów posłużyły do wykonania gazetek i wystawek o tematyce patriotycznej.
red. mgr Laura Łuka
15fot. mgr Laura Łuka
Świetne występy biegaczy przełajowych!
Na lotnisku w Nowym Targu odbyły się Powiatowe Igrzyska w biegach przełajowych. W kategorii dziewcząt starszych Mistrzem Powiatu została Klaudia Górka, a drużyna w składzie: Roksana Pałasz, Anita Węglarczyk, Klaudia Górka, Paulina Pałasz, Julia Polak i Maria Wójciak zajęła czwarte miejsce. Drużyna chłopców starszych w składzie: Andrzej Sądelski , Filip Potoczny, Kamil Mucha, Sebastian Pałasz, Mirosław Bulańdziak i Jan Wójtowicz została drużynowym vicemistrzem powiatu, a indywidualnie Andrzej Sądelski był piąty, a Filip Potoczny- siódmy. W Powiatowych Igrzyskach Dzieci złoty medal i tytuł mistrzowski zdobył Wojciech Wójtowicz, a drużyna w składzie: Hubert Dziechciowski, Jan Bąk, Franciszek Sądelski, Miłosz Chorąży, Szymon Macioł, Wojtek Wójtowicz, Mateusz Koszarek i Igor Bochnak zajęła III miejsce zdobywając brązowe medale.
Klaudia Górka i Wojciech Wójtowicz uzyskali kwalifikacje na Mistrzostwa województwa.
Wielkie barwa i gratulacje!
red. mgr Daniel Siwor
fot. mgr Daniel Siwor
Rekrutacja na warsztaty i spektakle organizowane w ramach projektu „Włączeni w edukację– rozwijanie i wskazywanie mocnych stron uczniów”
Ogłoszenie z dnia 10.04.2025 r. o naborze Uczestników do Projektu pod nazwą: „Włączeni w edukację – rozwijanie i wskazywanie mocnych stron uczniów”
Zadanie 4: SP Sieniawa
Gmina Raba Wyżna jako Beneficjent Projektu przy współpracy z podmiotem realizującym projekt Szkołą Podstawową w Sieniawie ogłasza nabór Uczestników do udziału w Projekcie pod nazwą: „Włączeni w edukację – rozwijanie i wskazywanie mocnych stron uczniów” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus
Cel i zakres Projektu:
- Celem głównym Projektu jest: Podniesienie jakości pracy 17 szkół z Gmin Raba Wyżna oraz Mszana Dolna w zakresie włączającego kształcenia w szczególności uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych do 31.08.2027 r. poprzez wdrożenie kompleksowego systemu wsparcia w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz organizację dostosowanego wsparcia przeznaczonego dla uczniów.
- Projekt w ramach Zadania 4: SP w Sieniawie, zakłada następujące formy wsparcia na rzecz Uczestników/Uczestniczek Projektu:
- ZAJĘCIA INTEGRACYJNO-SPOŁECZNO-EMOCJONALNE:
- warsztaty
- spektakle
Każdy Uczestnik może skorzystać z więcej niż 1 rodzaju wsparcia – zgodnie z diagnozą i specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi.
Udział w Projekcie, w tym we wszystkich zaplanowanych formach wsparcia jest bezpłatny.
Uczestnicy Projektu:
Uczestnikami Projektu będą osoby, które złożą w ramach ogłoszonego naboru dokumenty rekrutacyjne w terminie naboru określone w Regulaminie i zostaną zakwalifikowane do udziału w Projekcie spełniając wymagania Grupy Docelowej:
- Uczniowie kształcenia ogólnego – uczęszczający do Szkoły Podstawowej w Sieniawie – z obszaru województwa małopolskiego (w rozumieniu Kodeksu Cywilnego) ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i rozwojowymi (SPE) – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (tekst jednolity Dz. U. z 2023 r. poz. 1798);
- Do uczestnictwa w Projekcie zostanie zakwalifikowanych minimum 320 uczniów/ uczennic, a maksimum 340 uczniów/ uczennic, w tym 31 uczniów/ uczennic ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi.
Terminy naboru / rekrutacji oraz sposób złożenia dokumentów:
- Nabór Kandydatów do udziału w Projekcie prowadzony jest w terminie:od dnia 10.04.2025 roku do dnia 30.04.2025 roku.
- Dokumenty rekrutacyjne należy złożyć w terminie naboru (liczy się data wpływu), to jest:
- Papierowej – komplet dokumentów oryginalnie podpisanych w sekretariacie Szkoły Podstawowej w Sieniawie, Sieniawa 92, 34-723 Sieniawa osobiście lub za pośrednictwem operatora pocztowego.
Wykaz wymaganych dokumentów rekrutacyjnych (obligatoryjnych):
- Formularz osobowy – zgłoszeniowy ucznia do udziału w projekcie – zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 1 do Regulaminu;
- Szczegółowa karta zgłoszeniowa na zajęcia dla uczniów- załącznik nr2 do Regulaminu;
- Deklaracja uczestnictwa w Projekcie – zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 3 do Regulaminu;
- Formularz klauzuli informacyjnej (RODO) Informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych dla uczestników projektów – zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 4 do Regulaminu.
- Zgoda na publikację wizerunku- zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 5 do Regulaminu.
Zgłoszenia Kandydata/Kandydatki do udziału w Projekcie dokonuje Rodzic lub Opiekun Prawny.
Szczegółowy zakres informacji zawarto w Regulaminie w sprawie naboru i uczestnictwa w Projekcie dostępnym wraz z dokumentami rekrutacyjnymi na stronie internetowej Gminy Raba Wyżna oraz na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Sieniawie w zakładce: Projekty-Projekt 6.10 (warsztaty i spektakle)
Dokumenty rekrutacyjne w formie papierowej dostępne są również w sekretariacie Szkoły Podstawowej w Sieniawie.
Życzenia świateczne
Konkurs Wielkanocny w przedszkolu
W naszym przedszkolu odbył się Rodzinny Konkurs Wielkanocny. Zadaniem było wykonanie wielkanocnej ozdoby, wianka. Wszystkie prace zachwyciły pomysłowością, różnorodnością technik i starannością wykonania. Zostały one zaprezentowane na wystawie w przedszkolu a wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymaly pamiątkowy dyplom i nagrody. Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i wspólną zabawę!
red. Katarzyna Cebulska
28fot. mgr Katarzyna Cebulska
Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w klasach I-III
,,Malujemy jajka,
bo Wielkanoc blisko,
trzeba już na Święta
przygotować wszystko …”
Święta Wielkanocne to jeden z najradośniejszych i najbardziej kolorowych świąt w roku. Choć poprzedzone smutkiem, postem i zadumą, niosą w sobie wiele radości i nadziei, zwiastują pełnię życia. Mają swój niepowtarzalny zapach, smak oraz atmosferę. Ostatnie dni były doskonałą okazją do przybliżenia uczniom klasy I-III zwyczajów i tradycji Świat Wielkanocnych. Były opowiadania o Wielkanocy, wierszyki na podstawie, których dzieci udzielały odpowiedzi. Oglądając film edukacyjny oraz kolorowe ilustracje dowiedziały się: że w Niedzielę Palmową święcimy palmę wielkanocną, w Wielką Niedzielę wspólne z rodziną jemy świąteczne śniadanie, że tradycyjnymi wypiekami świątecznymi są mazurek i babka, a zwiastunem przygotowań są wielkanocne koszyczki, baranki, zajączki i kurczaczki. Dzieci wykonały palmę wielkanocną, stroiki, kurczaczki, malowały wielkie papierowe pisanki oraz ozdobiły swoje wydmuszki. Ponadto poprzez różne zabawy wielkanocne uczniowie utrwalali poznane wiadomości i umiejętności
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
red. mgr Laura Łuka
71fot. mgr Zdzisława Czyszczoń, mgr Laura Łuka, mgr Krystyna Komperda
Wielkanocne zakodowane pisanki w wykonaniu Sówek z Przedszkola.
Nasze Sówki biorą udział w konkursie wielkanocnym, dlatego prosimy o głosy pod komentarzem z naszym filmikiem znajdującym się w linku:
https://www.facebook.com/share/18btdjvi1j/?mibextid=wwXIfr
red. mgr Natalia Sproch
Wielkanocne inspiracje w szkolnej świetlicy
Wielkanoc dopiero się zbliża, ale w naszej świetlicy zdążyła już się zadomowić. Podczas zajęć w świetlicy szkolnej śwetliczki rozwijały swoje zdolności plastyczne , manualne i kreatywność, wykonując różnego rodzaju ozdoby wielkanocne. Powstały przepiękne koszyczki, kurczaczki, króliczki. Dzieci wykonały prace wzorowo i dostarczyło im to wiele radości.
red. mgr Laura Łuka
16got. mgr Laura Łuka
"Palmy Wielkanocne" - warsztaty w przedszkolu
W miniony piątek w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty pt. „Palmy Wielkanocne”, prowadzone przez Koło Gospodyń Wiejskich z Sieniawy. Dzieci dowiedziały się, czym jest Niedziela Palmowa inaczej zwaną także Niedzielą Kwietną i jaka jest symbolika palmy w tradycji ludowej. Każda grupa wspólnie wykonała jedną dużą palmę, wykorzystując różnorodne materiały– kolorowe kwiaty z bibuły, gałązki bukszpanu, bazie, wstążki i papierowe ozdoby. Dzieci z wielkim zaangażowaniem współpracowały, a efektem ich pracy były piękne, kolorowe palmy, które ozdobiły naszą salę. Serdecznie dziękujemy paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za poświęcony czas, kreatywne podejście oraz kultywowanie pięknych, polskich tradycji wśród najmłodszych.
red. mgr Katarzyna Cebulska
42fot. mgr Katarzyna Cebulska
Gminny Konkurs Matematyczno - Przyrodniczy
31 marca w szkole w Rabie Wyżnej odbył się Gminny Konkurs Matematyczno - Przyrodniczy dla klas I- III „Matematyczny spacer ścieżkami przyrody. Dinozaury”. Dwoje uczniów z klasy III naszej szkoły mierzyło się z zadaniami o dinozaurach i wykazali się naprawdę dużą wiedzą. Wielką atrakcją konkursu był film o dinozaurach przedstawiony przez Mobilne Planetarium Orbitek, gdzie uczniowie przed przystąpieniem do konkursu mogli utrwalić wiedzę, którą zdobywali podczas przygotowania się do konkursu. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali i słuchali różnych ciekawostek związanych z prehistorycznymi dinozaurami. Bardzo dziękujemy za wspaniałą atmosferę, pomysłowość i kreatywność w wystroju. Wszystkich uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
red. mgr Laura Łuka
13fot. mgr Laura Łuka
Kosmiczna podróż w klasie I
Uczniowie klasy I pracując metodą STEAM wyruszyli w kosmiczną podróż. Kosmos to niezgłębiona przestrzeń, która fascynuje ludzkość od zarania dziejów. W jego wnętrzu kryją się tajemnice, które naukowcy starają się rozwikłać, badając nie tylko najbliższe nam obiekty, ale i te znajdujące się na krańcach obserwowalnego wszechświata. Jednym z podstawowych i zarazem najbardziej fascynujących elementów kosmosu jest Układ Słoneczny – nasz „kosmiczny dom”, który składa się ze Słońca i krążących wokół niego planet, ich księżyców, asteroid oraz innych ciał niebieskich. Uczniowie klasy I doświadczali, odkrywali, poznawali i uczyli się o Układzie Słonecznym, który znajduje się w obrębie naszej galaktyki i który jest kluczowym źródłem naszej wiedzy o wszechświecie. Pierwszoklasiści zapoznali się z uproszczonym modelem Układu Słonecznego, oglądali film dzięki, któremu dowiedzieli się wielu fascynujących rzeczy o planetach. Tworzyli za pomocą długopisu 3D planety Układu Słonecznego, wykonali kosmos w słoiku. Dzieci pracowały również w towarzystwie robota Zosi rozwiazujac różne zadania matematyczne i zagadki o kosmosie. Ponadto dzieci z dostępnych materiałów budowały rakietę oraz wykonały doświadczenie ,,Rakieta balonowa”. Nie zabrakło także ćwiczeń i pracy w programie Genially i Wordwall. Klasowa kosmiczna podróż była świetną przygodą!
red. mgr Laura Łuka
32fot. mgr Laura Łuka
Archiwum Aktualności