Program Laboratoria Przyszłości umożliwił nam zakup nowoczesnego sprzętu, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
Uczeń klasy IV Franciszek Matuszek wykorzystał wypalarkę do drewna do wykonania prac konkursowych. Powstał przepiękny obraz Świętego Jana Pawła II oraz portret naszego Patrona Szkoły Władysława Orkana.
Istnieje wiele sposobów aby ozdobić drewno. Jednym z nich jest wypalanie w drewnie, profesjonalnie nazywane pirografią. Dzięki tej metodzie możemy tanim i nieskomplikowanym sposobem wypalić w drewnie wzory, napisy i obrazy. Jest to świetny patent na ozdobienie naszego wnętrza drewnianymi dodatkami, wystarczy kawałek drewna i sprzęt do wypalania. Do wykonania ognistego rysunku potrzebujemy drewnianą deskę, papier ścierny, przygotowany wzór na papierze lub zdjęcie, kalkę techniczną, ołówek, taśmę klejącą, pirofgraf oraz produkt do wykończenia obrazka, np. olej lub lakier do drewna. Do wypalania drewna najlepiej użyć dobrze wysuszonego drzewa liściastego, np. brzozy, buku, jaworu, klonu lub dębu, ponieważ ma lepszą strukturę słoi niż drewno iglaste, a także jest mniej żywiczne i nie „płacze” podczas wypalania. Rozpoczynającym przygodę z pirografią, na początek polecamy sklejkę. Na pierwszym etapie należy dobrze przygotować drewno. W tym celu, całą powierzchnię wyciętej deski należy dokładnie przetrzeć papierem ściernym, by pozbyć się wszelkich nierówności. Gdy deska będzie idealnie gładka, można przejść do przygotowania wzoru. Kładziemy kalkę techniczną na wybranym rysunku, zdjęciu lub napisie i dokładnie obrysowujemy go ołówkiem na kalce, pamiętając o wszystkich szczegółach. Następnie odwracamy kalkę i kładziemy ją rysunkiem do drewna. Mocujemy ją z góry i dołu taśmą klejąca tak, by była nieruchoma. Następnie ołówkiem dokładnie obrysowujemy rysunek w ten sposób, by nanieść go na drewno. Kolejnym etapem jest użycie pirografu. Obrazek wykonuje się poprzez staranne i dokładne wypalanie narysowanych linii oraz przestrzeni między nimi.
red. mgr Zofia Jachymiak